AGRICULTURE

Ed Hartzell

Ag Bio, Ag Govt/Econ

 

Matt Marshall

Ag Mechanics, Ag Tech, Adv Ag

 

Isaac Robles (Dept Chair)

Ag Tech, Ag Mech, Ag Welding, Hort

 

Grace Tobias

Ag Chemistry, Ag Tech, Floral Design

CLASS WEBSITE 

BUSINESS

Kellie Felix (Dept Chair)

Computers/Careers, ROP Virtual Ent

Tim Matthies

Comp/Careers, ROP Desktop Pub,

& ROP Comp Prog

CULINARY

Brent Rodriguez

Culinary Arts

ENGLISH

John Byron

English III & IV, Film as Lit

Matthew Cordano

English I, II, & IV

Leigh Ann Gobel

English I, Pre-AP English I,  

& AP English IV

Joanna Gravel

English I & II

Jenny Humphrey

English I & II

Chanel Martins

English I, II, & III

Grant Miller

English I & III

Kelly Olson

English II, AP English III, English IV

Chris Perez

English I & III, Creative Writing

CLASS WEBSITE

Becky Williams

English II, III, & IV

Toni Zuk

English II & III

FOREIGN LANGUAGE

Guadalupe Chávez

Spanish II & AP Spanish

Karla Espinoza

Spanish I & II

Joe Gilbert

Spanish III & IV 

CLASS WEBSITE

Maribel Pineda

Spanish I & III

Jessica Rein (Dept Chair)

French I, II, III, & IV

ELD I, II, III, & IV

Please reload

INDUSTRIAL TECHNOLOGY

Dave Bacigalupi

Mech Drafting I & II

Drafting Arch I, Arch Design II

ROP CAD

Josh Bennett (Dept Chair)

Auto Tech I & II, ROP Auto III

Steve Jericoff

Fine Woodwork I

Adv Fine Woodwork 

MATHEMATICS

Brian Chubon

Math I & II

 

Ken Coughran (Dept Chair)

Pre-Calc Accel, AP Calc BC, 

Math II Accel

CLASS WEBSITE

 

Kari Dykes

Math A, B, & II

 

Ana Garnica

Math I & Integrated Math

 

Dwayne Haakma

Math A & Trade Math

 

Veronica Hallsteinsson

Math A & III, AP Calc AB

 

Garrett Martin

Math A & II

 

Paul Strand

Math I, II, & Accel Math I

 

Lauren Tanis

Math B, III, & Accel Math III

CLASS WEBSITE

 

Russ Van Cleave

Expl Geometry & Finite Math

 

Diane Waterman

Math I, Math II, & AP Stats

PHYSICAL EDUCATION

Hondo Arpoika

Frosh PE & Conditioning/Weights

Grace Fernandes

Frosh & 10-12 PE, Aerobics

Julie Ford

Frosh & 10-12 PE, B.Ball Cond

CLASS WEBSITE

Vic Moreno

Frosh & 10-12 PE

SCIENCE

Philip Herrick

Earth Science

CLASS WEBSITE

Lauren Lenhares

Biology

Cameron Nickerson

Earth Science & Physics

CLASS WEBSITE

Phillip Rapisura

AP Biology & Chemistry

CLASS WEBSITE

Breanna Vaughan

Biology & Chemistry

Bob Wessling

Anatomy/Physiology & Biology

Please reload

SOCIAL STUDIES

Matt Candelario

World History, US History

Marty Fauria

US Gov't, US History, Work Exp.

Jeremy Fields

Economics, US History

Jaime Hammond

Social Psych, World History

Yearbook

Diane Kline

World History, AP Euro History​​​​​​​​​​

Josh Leslie

World History, US History

Garrett Martin

US History

Zack Quaccia

US History, US Gov't

Pete Simoncini

AP US Gov't, AP US History

AP Psychology

CLASS WEBSITE

SPECIAL EDUCATION

Nick Bauman

Math A & B Skills

Guy Fowler

Acad Literacy I, Leadership

Scott Gehl (Dept Chair)

Acad Literacy III

Nate Gregory

Acad Literacy IV

Chris Henry

Basic Math, Basic Life Science

Basic Phys. Science

Chris Lawrence

Basic Eng III/IV, Basic US History

Basic Gov't/Econ

Rod Long

ED English I & II-IV, ED Math

ED World & US History

Ed Life & Study Skills

ED Life Science

Sean McCarthy

Academic Lit IV

Steve Strange

Basic Eng I/II, Read 180 I/II

Basic Health/Voc, Basic Study Skills

VISUAL & PERFORMING ARTS

Department Website

Holly Cortes

AP Art History, Ceramics, Advanced Ceramics

 

Matt McDonald

Visual Art I, II, & III

 

Ross McGinnis

Drumline, Jazz Band, Jr. High, Marching Band

Bryan Mills

Drama, Adv Drama, Concert & Show Choirs, Jr. High Choir

Omar Salinas

Drawing I, II, & III

ROP HEALTH

Letitia Havens

ROP Hospital/Health

TEXTBOOK SITE

Please reload

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

© 2019 OJUSD.  This site was co-developed by former OHS student Joey Navarro and the OHS Webmaster.  Header artwork by OHS teacher Matt McDonald